A fogászati allergia

allergia

Az allergia sokakat érint. A GfK LHS HealthCare 2010 májusában végzett felmérése szerint a felnőtt magyar lakosság 36%-a szenved valamilyen allergiában saját bevallása szerint.

 

Azt hogy valamire allergiások vagyunk, akkor tudjuk meg, ha már találkoztunk valamilyen formában az allergén anyaggal (akár a hétköznapjainkban, akár egy vizsgálaton), és egyértelműen be tudjuk azonosítani, hogy allergiás tünetet okozott.

De mi a helyzet azokkal az anyagokkal, amikkel még egyáltalán nem illetve csak rövid ideig találkozott szervezetünk, vagy csak nem vettük észre, hogy rossz hatással van szervezetünkre?

A fogászatban számos olyan anyag van, melyek szervezetünk számára ismeretlen, legalábbis nem huzamosabb ideig érintkeztünk vele vagy nem akkora dózisban került be az allergén a szervezetünkkel. Ilyen anyagok lehetnek a fogászati rendelőben, szájsebészeten használt vegyi anyagok (pl. érzéstelenítők, fertőtlenítők). Ezek általában rögtön jelentkező és egyértelműen beazonosítható tünetekkel járnak, így egy újbóli kezelés alkalmával elkerülhetőek.

A másik csoportba a különböző szájba beépülő anyagok (tömések, fogpótlások) tartoznak, főként a fémek.

Leggyakrabban a nikkel, króm, kobalt, higany, palládium, ezüst, réz a felelős a különböző panaszokért, de még az arany is okozhat allergiás reakciót az arra érzékenyeknél. A néhány éve még antiallergénnek vélt titániumról is kiderült, hogy különféle allergiás reakciók okozója.

Ezeknél a az allergiáknál a folyamatos ionvándorlás okozza a kóros állapot.A leváló fémionok a véráramon át fehérjékhez kötődnek, és a szervezetbe jutva különféle panaszokat okoznak, és más allergén által okozott reakciót is felerősíthetnek. Különösen veszélyeztetettek azok a betegek, akiknek a szájában többféle fém együtt van jelen.

A fémallergia felismerése nem egyszerű, ugyanis a tünetek nem csak száj területén jelentkeznek. Az egyszerű nyálkahártya-gyulladások, ínyvérzés, száj körüli bőrgyulladás, ekcéma mellett a testen bárhol megjelenhetnek a tünetek, mint például bőrkiütések, hajhullás (foltos hajhullás), krónikus fáradtság, hőemelkedés vagy akár gyomor és béltünetek is jelentkezhetnek. A felismerhetőséget és a megelőzést tovább nehezíti, hogy a tünetek nem azonnal, hanem sok esetben hosszú idő – hetek, hónapok vagy akár évek – múlva jelentkeznek.

Jelenleg nincs olyan módszer, ami a fémallergiát megszűntetné. Ilyenkor általában az egyetlen járható út a fogászati tömések, pótlások, implantátumok cseréje, mely nem csak rendkívül kellemetlen, hanem igen költséges is a páciensnek.

A helyzet megelőzése érdekében előzetesen allergiavizsgálat javasolt. A vizsgálatot akkor is érdemes elvégezni, ha valakinek a fenti tünetei már régóta fennállnak, de az okát ez idáig nem sikerült kideríteni. Különösen fontos olyanoknál a teszt elvégzése, akik már vesztettek el pótlást, ilyenkor ugyanis az esetek döntő részében fémallergiáról van szó.

Mit tehet, ha bebizonyosodik az allergia?

Ha a teszt igazolja allergiáját, esetleg nem találja meggyőzőnek az eredményt, vagy fél a később kialakuló tünetektől, de a fogpótlás szükséges, akkor a cirkónium-dioxid nyújt megoldást. Az anyag 100%-ban biokompatibilis. Nem okoz allergiás reakciókat, így bátran élhet vele bárki.

Akkor is ajánlott a cirkon korona, ha sürgős a helyzet, és nem szeretne a napokig elhúzódó allergiavizsgálaton átesni, de biztosra szeretne menni, és elkerülni a komplikációkat. Ezzel nem csak a teszt elvégzésének, hanem a pótlás elkészülésének idején is spórol, ugyanis ezzel is napokat lehet nyerni a fejlett technológiának köszönhetően.

Kapcsolódó cikkek:

Hírek

  • Tapasztalt fémes fogtechnikus

       M0-ás autópálya közvetlen szomszédságában található nagytarcsai fogtechnikai laborba tapasztalt...

    Bővebben...

  • Fémes fogtechnikus

       M0-ás autópálya közvetlen szomszédságában található nagytarcsai fogtechnikai laborba tapasztalt...

    Bővebben...

  • Álláslehetőség

    Bővülő fogtechnikai laborunkba új kollégákat keresünk az alábbi munkakörök betöltésére:...

    Bővebben...

banner katalogus

banner hirlevel